آیا فرووانادیوم را می توان در فولاد ضد زنگ استفاده کرد؟
بله، فرووانادیوم را می توان در فولاد ضد زنگ - استفاده کرد، اما پاسخ مشروط و وابسته است-. وانادیوم یک افزودنی عمومی{3}} فولاد ضد زنگ مانند کروم یا نیکل نیست. این به طور انتخابی در گریدهای مارتنزیتی، دوبلکس و فریتی خاص استفاده میشود که در آن اثرات متالورژیکی آن - پالایش دانه، تقویت بارش از طریق V(C,N)، مقاومت در برابر سایش، و-استحکام دمایی بالا- عملکرد هدفمندی را ارائه میدهد. گریدهای استاندارد آستنیتی مانند 304 و 316 از وانادیوم در مشخصات تجاری خود استفاده نمی کنند. این مقاله جزئیات فنی را ارائه میکند که متالورژیستها، فولادسازان و مهندسان تدارکات برای ارزیابی اینکه آیا FeV به یک فرمول فولاد ضد زنگ معین تعلق دارد یا خیر، ارائه میکند.
خوراکی های کلیدی
وانادیوم در خانواده های خاص فولاد ضد زنگ استفاده می شودنمرات مارتنزیتی - (به عنوان مثال، 8Cr13MoV، برخی از انواع 420 و 440 درجه سانتیگراد اصلاح شده)، گریدهای فریتی خاص{7}}مقاوم در برابر حرارت، و فولادهای ضد زنگ دوبلکس درجه تحقیقاتی{8}}. هستنهدر گریدهای آستنیتی استاندارد 304، 316 یا سایر کالاها استفاده می شود.
مکانیسمهای متالورژی به خوبی-تثبیت شدهاند:سنجاق مرز دانه، تقویت بارندگی V(C,N) (در حدود 70-150 مگاپاسکال)، تشکیل کاربید سخت برای مقاومت در برابر سایش، و بهبود مقاومت در برابر خزش در دمای بالا.
وانادیوم مقاومت در برابر خوردگی را بهبود نمی بخشد.نقش آن مکانیکی است نه الکتروشیمیایی. برای کنترل حساسیت، نمرات Ti-تثبیت شده (321) و Nb{3}}تثبیت شده (347) راه حل های تجاری استاندارد باقی می مانند.
FeV50-A و FeV80-A (GB/T 4139-2012) نمرات توصیه شده هستندبرای فولاد ضد زنگ به دلیل سقف ناخالصی کم آنها - به ویژه کربن، فسفر و گوگرد، که در فرمولاسیون های ضد زنگ بسیار مهم هستند.

برای فرمولاسیون فولاد ضد زنگ خود به FeV نیاز دارید؟
ZhenAn FeV50 و FeV80 را به GB/T 4139-2012 با گواهیهای آزمایش کامل آسیاب عرضه میکند. محدوده وانادیوم هدف و درجه فولاد خود را به ما بگویید - ما مشخصات مناسب FeV را توصیه می کنیم.
ایمیل:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
1. سوال اصلی: جایی که وانادیوم در فولاد ضد زنگ قرار می گیرد
فولاد ضد زنگ با حداقل محتوای کروم آن - 10.5 درصد وزنی در هر EN 10088-1 تعریف میشود، که برای تشکیل یک لایه غیرفعال Cr2O3 خود{4} کافی است. سه خانواده اصلی - آستنیتی، فریتی و مارتنزیتی - به علاوه دسته دوبلکس (آستنیت + فریت) هر کدام ویژگیهای متالورژیکی متمایز دارند و نقش وانادیوم در آنها به طور قابل توجهی متفاوت است.
در فولادهای ساختاری و HSLA (با استحکام بالا-کم آلیاژ)، ریزآلیاژی وانادیوم در 0.03-0.15 درصد وزنی یک روش استاندارد است: V(C,N) در فریت در طول خنکسازی پس از نورد گرم رسوب میکند و باعث پالایش دانه و تقویت بارش میشود. در فولادهای زنگ نزن، وضعیت ظریفتر است، زیرا محتوای آلیاژ بالا (کروم، نیکل، مو، نیتروژن) قبلاً محلول جامد- و مقاومت در برابر خوردگی قابل توجهی را ایجاد میکند. وانادیوم فقط زمانی اضافه میشود که مزیتهای مکانیکی اضافی - معمولاً مقاومت در برابر سایش، سختی گرم یا استحکام خزشی - فراتر از آنچه که ترکیب ضدزنگ پایه ارائه میکند مورد نیاز باشد.
2. نحوه عملکرد وانادیوم در فولاد ضد زنگ: مکانیسم های متالورژی
2.1 پالایش دانه
وانادیم به شکل V(C,N) در مرزهای دانه آستنیت در طول انجماد و کار گرم رسوب می کند. اینها مرزهای دانه پین را از طریق مکانیسم سنجاق زنر رسوب می دهند و رشد دانه را در حین گرم کردن مجدد و نورد گرم محدود می کنند. نتیجه یک اندازه دانه نهایی ریزتر است که هم استحکام (ارتباط هال-Petch) و هم چقرمگی را بهبود میبخشد. در فولادهای زنگ نزن، این اثر در گریدهای فریتی و مارتنزیتی که کنترل اندازه دانه در طی عملیات حرارتی مستقیماً بر خواص مکانیکی تأثیر می گذارد، مربوط می شود. در فولادهای زنگ نزن آستنیتی، که در طی سرد شدن تحت تغییر فاز فریت به{{6}آستنیت قرار نمیگیرند (و بنابراین نمیتوانند دانهبندی شوند-با چرخه حرارتی تصفیه شوند)، مزایای پالایش دانه وانادیوم محدود میشود مگر اینکه با فرآیند حرارتی{9} کنترلشده ترکیب شود.
2.2 تقویت بارش از طریق V(C,N)
این مهم ترین مکانیسم تقویت کننده وانادیوم است. در طی سرد شدن از دمای آستنیته یا در طی تلطیف فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی، ذرات V(C,N) به صورت پراکندگیهای نانو{1}}در ماتریس فریت یا مارتنزیت رسوب میکنند. این ذرات مانع حرکت نابجایی می شوند و قدرت تسلیم را افزایش می دهند. تحقیقات روی فولادهای میکروآلیاژی V{4} سهم تقویت بارندگی را تقریباً 5.5 مگاپاسکال در هر 0.01 درصد وزنی C و مجموع 70 تا 150 مگاپاسکال برای سطوح اضافه V معمولی (0.05-0.15 درصد وزنی) ثبت کرده است. در فولادهای زنگ نزن آستنیتی با نیتروژن بالا، افزودن وانادیم باعث افزایش بارش VN و V(C,N) میشود، با یک مطالعه در سال 2024 گزارش شده است که وانادیوم "به دلیل محتوای نیتروژن بالا میتواند به طور موثری باعث افزایش بارش VN و V(C,N) شود."
2.3 مقاومت در برابر سایش
وانادیوم سخت ترین کاربیدهای معمولی از نوع MC{0}} را تشکیل می دهد (سختی ویکرز: VC ≈ 2800-3000 HV، در مقایسه با Cr7C3 ≈ 1600 HV و Mo2C ≈ 1500 HV). این کاربیدهای سخت وانادیم پراکنده در یک زمینه فولاد ضد زنگ مارتنزیتی به طور قابل توجهی مقاومت در برابر سایش ساینده و چسب را بهبود می بخشد. این دلیل اصلی ظاهر شدن وانادیم در فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی چاقویی-مانند 8Cr13MoV و در انواع{14}}فولاد{15}}ابزاری است. در AISI 440C، کاربیدهای M₇C3 (M=Fe، Cr، Mo، V) به سختی بالای درجه (58-60 HRC) و عملکرد سایش کمک میکنند.
2.4 استحکام{1}}درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر خزش
کاربیدها و کربنیتریدهای وانادیم در دمایی که کاربیدهای کروم درشت میشوند و کارایی خود را از دست میدهند، از نظر حرارتی پایدار هستند. رسوبات V(C,N) در برابر درشت شدن تا حدود 650-700 درجه مقاومت می کنند و قابلیت دررفتگی-در سرویس دمای بالا{4}} را حفظ می کنند. این امر وانادیوم را برای فولادهای ضد زنگ فریتی مورد استفاده در سیستمهای اگزوز خودرو و برای درجههای ضدزنگ مقاوم در برابر حرارت تخصصی که در محدوده 500 تا 700 درجه کار میکنند، مرتبط میسازد. یک مطالعه بر روی فولاد زنگ نزن آستنیتی 18Cr9Ni3CuNbN نشان داد که وانادیوم در مراحل اولیه تغییر شکل خزش در مرحله{13}}Z رسوب میکند و به بهبود قدرت خزش در 700 درجه کمک میکند.
3. نمرات فولاد ضد زنگ که از وانادیوم استفاده می کنند
جدول زیر نمرات فولاد ضد زنگ را که در آنها وانادیوم به عنوان یک آلیاژ افزودن عمدی یا به عنوان یک باقیمانده کنترل شده از عمل ذوب ظاهر می شود، نشان می دهد. توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد محتوای وانادیوم در استاندارد پایه مشخص نشده است اما در عمل تجاری وجود دارد.
| خانواده ضد زنگ | نمرات نمونه | محتوای V معمولی (wt%) | هدف از افزودن وانادیوم |
|---|---|---|---|
| چاقو/کارد و چنگال مارتنزیتی - | 8Cr13MoV، معادل AUS-8 | 0.10–0.25 | کاربیدهای سخت VC برای حفظ لبه و مقاومت در برابر سایش |
| کربن مارتنزیتی - بالا- | AISI 440C (اصلاح شده)، حدود 420 نوع | ردیابی تا 0.15 (برخی درجه های اصلاح شده بالاتر) | پالایش کاربید M₇C3؛ مقاومت در برابر سایش در کاربردهای بلبرینگ و شیر |
| مقاوم در برابر حرارت - فریتی- | اگزوز{0}}فریتی SS خاص (اختصاصی) | 0.05–0.15 | مقاومت در برابر خزش و پالایش دانه در دمای اگزوز (500-700 درجه) |
| نمره تحقیق دوبلکس - | V{0}}نوع 2205 میکروآلیاژی (تجربی) | 0.05–0.20 | تصفیه غلات؛ تأخیر در سخت شدن سن در طول سرویس دمای متوسط{0}} |
| درجه تحقیق آستنیتی - | میکروآلیاژ V+Nb آستنیتی SS بالا-N | 0.10-0.40 (تحقیق) | تقویت بارش؛ یک مطالعه V+Nb (0.32% V + 0.21% Nb) به استحکام کششی ~769 مگاپاسکال، بازده ~465 مگاپاسکال دست یافت. |
منابع: Knife Steel Nerds (تجزیه و تحلیل 8Cr13MoV، 2024)؛ MDPI Metals 15(4)، 347 (2025); مطالعات ScienceDirect بر روی SS آستنیتی V-میکرآلیاژ بالا-; مشخصات درجه ASTM A240/A240M. دادههای نمره تحقیقات{12}}منعکس کننده مطالعات منتشر شده است و ممکن است با نمرات تجاری موجود مطابقت نداشته باشد.
دو شرط مهم: اول،تناژهای تجاری قابل توجه از وانادیوم-حاوی فولاد ضد زنگ متوسط هستنددر مقایسه با مصرف وانادیوم در HSLA، فولاد ابزار، و فولاد راه آهن - اینها بازارهای پایانی FeV غالب هستند. ثانیاً، بسیاری از مشخصات فولاد ضد زنگ وانادیوم را نه به عنوان افزودن عمدی، بلکه به عنوان یک عنصر ولگرد با حد بالایی (اغلب کمتر یا برابر با 0.10 درصد وزنی) ذکر میکنند، زیرا وانادیوم میتواند از ضایعات حاوی وانادیوم{3}} وارد مذاب شود. کارخانه فولادی که FeV را برای تولید فولاد ضد زنگ سفارش می دهد، تصمیمی آگاهانه برای طراحی آلیاژ می گیرد، نه اینکه درجه استاندارد را اضافه کند.
4. درجات FeV برای تولید فولاد ضد زنگ: مشخصات زیر GB/T 4139-2012
استاندارد ملی چین GB/T 4139-2012 فرووانادیوم را بر اساس محتوای وانادیوم و محدودیت های ناخالصی به 9 درجه طبقه بندی می کند. برای کاربردهای فولاد ضد زنگ، انواع-ناخالصی کم درجه A به شدت ترجیح داده میشوند زیرا فولادهای زنگ نزن به کربن (که میتواند باعث ایجاد حساسیت شود)، فسفر (تردی) و گوگرد (کوتاهی گرم) حساس هستند.
| درجه | V (wt%) | C (کمتر یا مساوی) | Si (کمتر یا مساوی) | P (کمتر یا مساوی) | S (کمتر یا مساوی) | Al (کمتر یا مساوی) | Mn (کمتر یا مساوی) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FeV50-A | 48.0–55.0 | 0.40 | 2.0 | 0.06 | 0.04 | 1.5 | - |
| FeV50-B | 48.0–55.0 | 0.60 | 3.0 | 0.10 | 0.06 | 2.5 | - |
| FeV80-A | 78.0–82.0 | 0.15 | 1.5 | 0.05 | 0.04 | 1.5 | 0.50 |
| FeV80-B | 78.0–82.0 | 0.30 | 1.5 | 0.08 | 0.06 | 2.0 | 0.50 |
منبع: GB/T 4139-2012. گریدهای FeV40، FeV60 و FeV80-C نیز در استاندارد وجود دارد. فقط متداول ترین گریدهای معامله شده که بیشتر مربوط به فولاد ضد زنگ هستند در بالا نشان داده شده است. مشخصات کامل در صورت درخواست موجود است.
5. وانادیوم در مقابل نیوبیم در مقابل تیتانیوم: انتخاب های میکروآلیاژی برای فولاد ضد زنگ
هر سه عنصر - V، Nb و Ti - تشکیل دهنده های کاربید و نیترید قوی هستند که در فولادهای میکروآلیاژی استفاده می شوند. اما اثرات متالورژیکی آنها از جنبههای مهمی متفاوت است، و انتخاب فرمول فولاد ضد زنگ بستگی به این دارد که کدام ویژگی مورد هدف قرار میگیرد.
| اموال | وانادیوم (V) | نیوبیم (Nb) | تیتانیوم (Ti) |
|---|---|---|---|
| مکانیسم تقویت اولیه | تقویت بارش (V(C,N) در فریت) | پالایش دانه (Nb(C,N) سنجاق مرزهای دانه آستنیت) | تشکیل نیترید (TiN)؛ پالایش دانه در دماهای بسیار بالا |
| سطح اضافه معمولی (wt%) | 0.05–0.15 | 0.02–0.05 | 0.01–0.05 |
| دمای انحلال رسوب | ~900-1050 درجه (ساده ترین حل شدن) | ~1100-1200 درجه (متوسط) | ~1250–1400 درجه (پایدارترین - TiN) |
| سهم تقویت بارش | 70-150 مگاپاسکال | 50-100 مگاپاسکال | 30-60 مگاپاسکال |
| تاثیر بر سختی | تقویت بارش می تواند چقرمگی را کاهش دهد | پالایش دانه باعث افزایش چقرمگی می شود | در صورت درشت بودن قلع، میتواند به عنوان محل شروع برش عمل کند |
| کاربرد استاندارد فولاد ضد زنگ | نمرات مارتنزیتی مقاوم در برابر سایش-. تحقیق-درجه دوبلکس/آستنیتی | Nb-آستنیتیک تثبیت شده (347); چند درجه دوبلکس | Ti{0}}آستنیتیک تثبیت شده (321); نمرات فریتی (409، 439) |
| مقاومت در برابر حساسیت | برای این منظور به صورت تجاری استفاده نمی شود | استاندارد - AISI 347 | استاندارد - AISI 321 |
دادهها از ادبیات فناوری Niobium، کتابخانه فنی Vanitec، و تحقیقات منتشرشده در مورد فولاد میکروآلیاژی{0}} گردآوری شده است. برآوردهای تقویت بارندگی نشاندهنده است و به مسیر پردازش، محتوای V/Nb/Ti و سطوح C+N بستگی دارد.
قانون کلی برای سازندگان فولاد ضد زنگ: استفاده کنیدنیوبیمهنگامی که به پالایش دانه و مقاومت در برابر حساسیت نیاز دارید. استفاده کنیدتیتانیومزمانی که کنترل نیتروژن در دماهای بسیار بالا حیاتی است. استفاده کنیدوانادیمزمانی که به استحکام بیشتر در برابر بارندگی، مقاومت در برابر سایش یا استحکام دمایی{0} بالا در درجهای که قبلاً به دلیل محتوای کروم ضد زنگ است، نیاز دارید. در بسیاری از فولادهای HSLA از ترکیبات V+Nb به صورت هم افزایی استفاده می شود. در فولادهای زنگ نزن، میکروآلیاژ V+Nb عمدتاً یک موضوع تحقیقاتی با کاربرد تجاری محدود است.
6. مشخصات تدارکات: هنگام سفارش FeV برای فولاد ضد زنگ چه چیزی باید مشخص شود
برای یک کارخانه ذوب فولاد ضد زنگ، مشخصات تهیه FeV باید پارامترهای زیر را پوشش دهد. مقادیر زیر منعکس کننده روش تجاری معمول برای-درجه FeV ضد زنگ است.
| پارامتر | مشخصات توصیه شده | منطق |
|---|---|---|
| درجه FeV | FeV50-A یا FeV80-A (GB/T 4139-2012) | کمترین حد ناخالصی؛ -در صورتی که سقفهای C و P بر اساس مشخصات نهایی فولاد تأیید شوند، درجه B قابل قبول است |
| اندازه توده | 10 تا 50 میلی متر (بیشتر یا مساوی 90 درصد در محدوده؛ ریز<5 mm ≤ 5% max) | انحلال سریع در ملاقه را تضمین می کند. ریزگردها تلفات گرد و غبار و خطر اکسیداسیون را افزایش می دهند. توده های بزرگ خیلی آهسته حل می شوند |
| محتوای کربن | کمتر از حد عملی: کمتر یا برابر با 0.15٪ برای FeV80-A | برای گریدهای ضدزنگ{0}کربن پایین (304L، 316L، دوبلکس) حیاتی است. کربن اضافی از FeV باید در جای دیگری جبران شود |
| فسفر | کمتر یا مساوی 0.05٪ | فولادهای زنگ نزن به شکنندگی فسفر حساس هستند. محدودیت های فسفر محکم تر از فولاد سازه ای |
| آلومینیوم | کمتر یا مساوی 1.5٪ | آلومینای اضافی میتواند باعث ایجاد آخالهای آلومینا شود که برای کیفیت سطح فولاد ضد زنگ و قابلیت پرداخت آن مضر است |
| بسته بندی | جامبو بگ 1 تنی یا درام فولادی 250 کیلوگرمی | کیسه های جامبو برای ذوب های حجیم، درام ها برای گرمای کوچکتر یا توزین دقیق. محافظت در برابر رطوبت مورد نیاز است |
| گواهینامه | گواهی آزمایش آسیاب (MTC) به ازای EN 10204 3.1؛ شخص ثالث اختیاری- (SGS/BV) | تجزیه و تحلیل شیمیایی قابل ردیابی را در هر گرما/لات ارائه می دهد. -بازرسی شخص ثالث برای سفارشات-بار اول یا با ارزش{2}} |
مشخصات نشان دهنده است. پارامترهای نهایی باید بین فولادساز و تامین کننده FeV بر اساس درجه فولاد ضد زنگ هدف، روش ذوب (مسیر EAF/AOD/VOD) و الزامات محصول نهایی توافق شود.
7. دستورالعمل های عملی افزودنی برای ساخت فولاد ضد زنگ
7.1 اضافه کردن زمان و مکان
FeV باید به ملاقه اضافه شودپس از اکسیداسیون- یعنی بعد از اینکه مرحله کشتن آلومینیوم یا سیلیکون اکسیژن محلول در فولاد را به سطح پایین کاهش داد. وانادیوم تمایل زیادی به اکسیژن دارد. افزودن FeV قبل از اکسید زدایی می تواند منجر به تلفات اکسیداسیون وانادیم 15 تا 20 درصد یا بیشتر شود. دنباله توصیه شده این است: ضربه بزنید → اکسید زدایی (Al/Si) → افزودن FeV → هم زدن با آرگون → تنظیم نهایی برش.
7.2 میزان بازیابی
بازیابی وانادیوم از افزودن FeV در فولاد ملاقه ای که به درستی اکسیده شده است90–95%. بازیابی کمتر (80 تا 85 درصد) زمانی اتفاق میافتد که FeV قبل از تکمیل اکسیداسیون اضافه شود، زمانی که اندازه توده خیلی ریز است (غبار و اکسیداسیون بیش از حد)، یا زمانی که هم زدن آرگون برای همگن شدن کافی نیست. بازیابی واقعی برای یک روش فولادسازی معین باید از طریق چند حرارت آزمایشی ایجاد شود و سپس به عنوان مبنایی برای محاسبات اضافه استفاده شود.
7.3 محاسبه اضافه
فرمول اصلی این است:
FeVمورد نیاز است(کیلوگرم)=[جرم فولاد (کیلوگرم) × (V٪ هدف - V٪ باقیمانده]] ÷ [FeV V٪ × نرخ بازیابی]
به عنوان مثال: یک گرمای 50{13}تنی با هدف قرار دادن 0.15 درصد وزنی V (V باقیمانده=0.02%) با استفاده از FeV80-A (80٪ V، 92٪ بازیابی) به: (50000 × 0.0013) ÷ (0.80 × 0.92}} کیلوگرم Fe{1. تیم متالورژی ZhenAn می تواند محاسبات وزن اضافی را برای اندازه های حرارتی خاص و ترکیبات هدف ارائه دهد.
7.4 اقدامات احتیاطی برای فولاد ضد زنگ
دو ملاحظات دیگر به طور خاص برای ساخت فولاد ضد زنگ اعمال می شود. اول،جمع آوری کربن-: FeV50-A حاوی حداکثر 0.40 % C - در گرمای ضد زنگ 50-تنی{10}}کربن کم{10}}با حداکثر 0.03 % C میباشد، که میتواند باعث افزایش کربن غیر ضروری شود. FeV80-A (C کمتر یا مساوی 0.15٪) انتخاب مطمئنتری برای گریدهای بسیار کم کربن است. دوم،برهمکنش نیتروژن: در فولادهای زنگ نزن آلیاژی{0}}نیتروژن (به عنوان مثال، گریدهای دوبلکس که در آن نیتروژن عمداً برای استحکام و مقاومت در برابر سوراخ شدن اضافه می شود)، وانادیوم VN را تشکیل می دهد و مقداری از نیتروژن را مصرف می کند. این باید در محاسبه افزودن نیتروژن لحاظ شود.
سوالات متداول
آیا فرووانادیوم را می توان به فولاد ضد زنگ استاندارد 304 یا 316 اضافه کرد؟
فولادهای زنگ نزن آستنیتی استاندارد 304 و 316 دارای وانادیوم در مشخصات خود تحت ASTM A240 یا EN 10088-2 نیستند. افزودن وانادیوم به 304 یا 316 یک روش استاندارد نیست و به ندرت به صورت تجاری انجام می شود زیرا این گریدها خواص خود را عمدتاً از طریق کروم، نیکل و مولیبدن به دست می آورند. فولادهای زنگ نزن آستنیتی تحقیقاتی{15}با ریزآلیاژسازی عمدی V+Nb مورد مطالعه قرار گرفتهاند (مثلاً 0.32 wt% V + 0.21 wt% Nb که به مقاومت کششی ~769 MPa دست مییابد)، اما اینها فرمولهای آزمایشی هستند، نه گریدهای تجاری. برای فولادهای زنگ نزن آستنیتی که واقعاً به تثبیت دانه و کنترل کاربید نیاز دارند، گریدهای تثبیت شده با تیتانیوم{17} (321) یا تثبیت شده با نیوبیم (347) راه حل های تجاری تثبیت شده هستند.
کدام گریدهای فولاد ضد زنگ واقعا از وانادیوم استفاده می کنند؟
وانادیوم در چندین خانواده تجاری فولاد ضد زنگ ظاهر می شود. در گریدهای مارتنزیتی: AISI 440C حاوی کمیاب وانادیوم است (اغلب<0.1 wt% as a residual from scrap, but some modified grades carry intentional V additions); knife-grade stainless steels such as 8Cr13MoV (~0.10–0.25 wt% V) use vanadium to form hard V(C,N) carbides for edge retention. Some modified 420-series grades add vanadium for increased wear resistance. In ferritic grades: certain heat-resistant ferritic stainless steels (e.g., in exhaust-system applications) may include microalloying with vanadium for creep resistance. In duplex stainless steels: vanadium additions have been studied to refine grain structure and retard age hardening; research-grade duplex formulations with V exist, though they are not major commodity grades.
آیا وانادیوم مقاومت به خوردگی در فولاد ضد زنگ را بهبود می بخشد؟
خیر. وانادیوم به طور معنی داری به مقاومت خوردگی عمومی فولاد ضد زنگ کمک نمی کند. مقاومت در برابر خوردگی در فولادهای زنگ نزن عمدتاً توسط کروم (که فیلم غیرفعال Cr2O3 را تشکیل می دهد) با کمک مولیبدن (مقاومت در حفره شدن) و نیتروژن ایجاد می شود. نقش وانادیوم در خواص مکانیکی است: پالایش دانه، تقویت بارندگی، مقاومت در برابر سایش و استحکام دمایی{{3} بالا. افزودن وانادیم به فرمول فولاد ضد زنگ مقاومت آن را در برابر سوراخ شدن، خوردگی شکاف یا حمله بین دانه ای بهبود نمی بخشد. برای مقاومت در برابر خوردگی بین دانه ای (حساسیت)، تثبیت تیتانیوم یا نیوبیم رویکرد ایجاد شده است. وانادیوم، علیرغم اینکه یک کاربید قوی-سابق است، به عنوان تثبیت کننده حساسیت در فولادهای زنگ نزن به صورت تجاری استفاده نمی شود.
از چه درجه FeV برای ساخت فولاد ضد زنگ استفاده کنم؟
برای کاربردهای فولاد ضد زنگ که در آن وانادیوم مشخص شده است، FeV50-A یا FeV80-A (زیر GB/T 4139-2012) درجات توصیه شده هستند. پسوند -A پایین ترین حد ناخالصی را نشان می دهد، که اهمیت دارد زیرا فولادهای زنگ نزن به آلودگی کربن، فسفر و گوگرد حساس هستند. FeV50-A حاوی 48.0-55.0٪ V با C کمتر یا مساوی 0.40٪، Si کمتر یا مساوی 2.0٪، P کمتر یا مساوی 0.06٪، S کمتر یا مساوی 0.04٪، Al کمتر یا مساوی 1.5٪. FeV80-A حاوی 78.0-82.0٪ V با C کمتر یا مساوی 0.15٪، Si کمتر یا مساوی 1.5٪، P کمتر یا مساوی 0.05٪، S کمتر یا مساوی 0.04٪، Al کمتر یا مساوی 1.5٪، Mn کمتر یا مساوی 0.0٪. FeV80 رایجترین گرید برای فولادسازی تخصصی است زیرا محتوای وانادیوم بالاتر و کربن کمتری دارد که برای گریدهای ضدزنگ کم کربن بسیار مهم است. ZhenAn هر دو گرید را با گواهی تست آسیاب و بازرسی شخص ثالث اختیاری (SGS/BV) عرضه می کند.
نرخ بازیابی وانادیوم هنگام افزودن FeV به ملاقه فولادی ضد زنگ چقدر است؟
بازیابی معمولی وانادیم از افزودن FeV در فولادسازی ملاقه ای 90 تا 95 درصد است، به شرطی که بهترین روش ها رعایت شود: افزودن FeV پس از اکسیداسیون (پس از کشتن Al یا Si)، استفاده از اندازه های توده 10-50 میلی متر برای اطمینان از انحلال سریع (ریزه).<5 mm increase dust losses; oversized lumps dissolve too slowly), add during the early–middle stage of ladle treatment to allow time for dissolution and homogenization, and maintain adequate argon stirring. Lower recovery (80–85%) can occur if FeV is added before deoxidation (vanadium oxidizes readily) or if stirring is insufficient. For V-microalloyed stainless grades with tight composition windows, ZhenAn's metallurgical team can help calculate target addition weights based on steel mass, target V content, and expected recovery for your specific ladle practice.
چگونه وانادیم با نیوبیم و تیتانیوم برای میکروآلیاژ فولاد ضد زنگ مقایسه می شود؟
هر سه عنصر سازنده کاربید/نیترید قوی هستند، اما اثرات آنها متفاوت است. نیوبیم (Nb) قویترین پالایش دانه را ارائه میکند (از طریق Nb(C,N) مرزهای دانه آستنیت را در هنگام نورد گرم پین میکند) و کارآمدترین به ازای هر وزن اضافه شده است - افزودن معمولی 0.02-0.05 wt%. تیتانیوم (Ti) تهاجمیترین عامل نیترید است (TiN در دماهای بسیار بالا تشکیل میشود) و زمانی استفاده میشود که کنترل نیتروژن در اولویت باشد. وانادیوم (V) قویترین سهم را در تقویت بارش دارد (V(C,N) در فریت رسوب میکند، سهم 70-150 مگاپاسکال) و راحتترین حل شدن و رسوب مجدد بهطور کنترلشده در طول عملیات حرارتی است. به طور خاص در فولادهای زنگ نزن، گریدهای تثبیت شده Nb (347) و نمرات تثبیت شده Ti{12} (321) برای مقاومت در برابر حساسیت استاندارد هستند. وانادیوم برای تثبیت استفاده نمی شود. نقش آن استحکام، مقاومت در برابر سایش و پالایش دانهها در درجههایی است که این ویژگیها در کنار مقاومت در برابر خوردگی{15}}در سطح ضدزنگ مورد نیاز است.

منبع FeV برای فروشگاه ذوب فولاد ضد زنگ شما
ZhenAn International FeV50 و FeV80 را به GB/T 4139-2012، با MTC کامل و SGS/BV اختیاری-بازرسی شخص ثالث عرضه میکند. درجه، محتوای وانادیوم هدف، و اندازه گرما خود را به ما بگویید - ما یک توصیه مشخصات و نقل قول ارائه خواهیم کرد.
ایمیل: market@zanewmetal.com · WhatsApp: +86 155 1882 4805

